تخصیص خط اعتباری روس‌ها برای احداث نیروگاه سیریک/سال آینده تورم تا حد قابل قبولی کاهش می یابد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در برقراری عدالت اقتصادی گفت: در حال حاضر عدالت اقتصادی مهم‌ترین دغدغه مردم کشور است. عدالت فقط توزیع درآمد نیست، بلکه مقابله سیستمی با فقر و فساد و بسترسازی برای ایجاد فرصت‌های برابر و شفاف برای همه مردم را شامل می‌شود.

وی گفت: عدالت اقتصادی هم به معنای پاسداشت حقوق سرمایه‌گذاران است و هم مبارزه با رانت‌های غیرمولد در اقتصاد کشور. عدالت اقتصادی هم به معنای توزیع عادلانه درآمدهای عمومی حاصل از نفت و دسترسی همه آحاد جامعه به پول و اعتبارات است. عدالت اقتصادی همچنین معطوف به سهم افراد جامعه از مالیات و یارانه است.

خاندوزی افزود: محور اصلی برنامه اقتصادی دولت سیزدهم بر برقراری عدالت اقتصادی با محوریت مردم است. متاسفانه در چند سال اخیر شاخص عدالت از جمله ضریب جینی وضعیت نامناسبی را پیدا کرده و فاصله طبقاتی در کشور افزایش یافته است.

*گزارش کاهش تورم پس از اقدامات اصلاحی دولت سیزدهم

وزیر اقتصاد گفت: در کنار اقدام دولت سیزدهم در واکسیناسیون سریع مردم و بهبود کسب و کارهای خرد که نخستین برنامه تیم اقتصادی دولت بر کنترل تورم پرشتاب معطوف شد که متاسفانه در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم افزایش چشمگیری یافته بود.

وی اظهار داشت: تاکنون توانسته‌ایم بخشی از این تورم پرشتاب را مهار کنیم اما همچنان تا میزان مطلوب فاصله زیاد است و ما نیاز به مهلت داریم. تورم ماهانه در شهریورماه و مهرماه 3.8 و 3.3 درصد بوده است اما پس از اقدامات دولت سیزدهم در سه ماه آبان، آذر و دی جمعا به 1.3 درصد رسید.

خاندوزی گفت: این کاهش تورم به معنای این نیست که قیمت‌ها افزایش نیافته بلکه از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته شده است. وضعیت مناسب نیست ولی شاخص‌ها رو به بهبود است و انشاالله طبق اصلاحات انجام شده در سال آینده تورم تا حد قابل قبولی کاهش پیدا می‌کند و در نهایت سال 1402 به میزان مطلوب و ایده‌آل میرسد.

*افزایش صادرات نفت نتیجه رویکرد منطقه‌گرایی دولت سیزدهم

وزیر اقتصاد گفت: دومین اقدام دولت سیزدهم برای بهبود اوضاع اقتصادی، افزایش صادرات نفت و میعانات گازی کشور بود. توجه داشته باشید که افزایش 40 درصد رقم صادرات نفت ایران در شرایطی رقم خورد که هیچ توافقی با آمریکا صورت نگرفته است و این موضوع ثابت می‌کند که ادعای دولتمردان سابق و معطل کردن صادرات نفت به مذاکرات تحلیل اشتباهی بوده است.

وی گفت: همانطور که رئیس جمهور محترم گفتند رویکرد دولت سیزدهم این نیست که معیشت مردم را به مذاکرات گره بزند. تعامل با کشورهای دوست و همسو تاکنون دستاوردهای قابل توجهی را برای کشور داشته است و رویکرد منطقه‌گرایی دولت در حال ثمر دادن است.

خاندوزی تاکید کرد: به عنوان مثال اولین ثمره گسترش تعاملات با روسیه رخ داد و آنها در نامه رسمی به وزارت اقتصاد اعلام کردند که اولین بخش از خط اعتباری برای احداث نیروگاه سیریک تخصیص داده شده است و این ادامه نیز خواهد داشت.

*اعطای تسهیلات به خوش‌حساب‌ها بدون ضامن

وزیر اقتصاد گفت: یکی از مشکلات جدی اقتصادی کشور، دسترسی دشوار مردم به تسهیلات بانکی بود. درحالیکه ابربدهکاران بانکی از بازپرداخت وام‌های کلان امتناع میکردند، مردم عادی پس از مواجهه با گرفتاری‌های زاید بروکراتیک در سیستم بانکی از دریافت وام پشیمان می‌شدند.

وی اظهار داشت: برای حل این مشکل دولت سیزدهم تصمیم گرفت که شرایط اعطای وام را آسان کند و بدین صورت افراد خوش‌حساب در صورت داشتن رتبه اعتباری مطلوب، بدون ضامن می‌توانند از بانک‌هایی که حقوق‌شان را دریافت می‌کنند، وام‌های خرد دریافت کنند و این سومین اقدام جدی دولت برای بهبود معیشت مردم بوده است.

خاندوزی عنوان کرد: همچنین توسعه منابع بانک‌های قرض‌الحسنه و افزایش تسهیلات این بانک‌ها از اوایل فروردین ماه سال آینده انجام خواهد شد.

ادامه دارد …


تخصیص خط اعتباری روس‌ها برای احداث نیروگاه سیریک/سال آینده تورم تا حد قابل قبولی کاهش می یابد