تجویزات عربی-اروپایی برای لبنان: تن دادن به صندوق بین‌المللی پول

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، بیست و ششمین نشست شورای مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج‌فارس در بروکسل برگزار و طرف‌های عربی-غربی علاوه بر گفت‌وگو درباره مسائل روز، توصیه‌هایی خطاب به مقامات لبنانی داشتند.

طبق گزارش وب‌سایت روزنامه «الاخبار» و براساس بیانیه صادرشده از این نشست، وزرای حاضر به شکلی مثبت، از سرگیری جلسات شورای وزیران لبنان را بررسی کرده و به بیروت تاکید کردند که هر چه سریع‌تر درخصوص اصلاحات موردنیاز مردم لبنان، تصمیماتی جدی و فعالانه بگیرد. وزرای غربی و عربی یکی از این اصلاحات فوری را تن دادن بیروت به امضای فوری یک توافق‌نامه با صندوق بین‌المللی پول دانسته‌اند.

در این بیانیه آمده است: وزرای حاضر در نشست بر اهمیت اجرای انتخابات آزاد و شفاف و جامع در وقت مقرر تاکید کرده و از مقامات لبنانی خواستند تا تمام پیش‌زمینه‌های لازم را در جهت آمادگی‌های فنی و اداری و با هدف تضمین پایبندی به جدول‌های زمانی و صحت انتخابات فوراً مهیا کنند.

وزرای عربی و غربی شرکت‌کننده در بیست و ششمین نشست شورای مشترک وزیران، بر نیاز به اقداماتی در جهت ایجاد اعتماد و ضرورت فعالیت مشترک برای حفاظت از ثبات در لبنان و احترام به حاکمیت آن طبق قطعنامه‌های ۱۵۵۹، ۱۶۸۰ و ۱۷۰۱ سازمان ملل تاکید کردند.

در این نشست «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی ریاست هیات عربی و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست هیاتی اروپایی را برعهده داشتند. نشستی که با حضور وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای غربی و همینطور اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس همراه شد.

این توصیه‌های وزرای کشورهای عربی و غربی خطاب به مقامات لبنانی در حالی انجام می‌شود که سیاسیون بیروت و گروه‌های مقاومت این کشور هرگونه دخالت سیاسی اطراف خارجی در انتخابات لبنان را محکوم کرده‌اند. امضای هر قراردادی با نهادهای مالی بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول در شرایط فعلی مخالفان زیادی در لبنان دارد.

ص


تجویزات عربی-اروپایی برای لبنان: تن دادن به صندوق بین‌المللی پول