مجمع دانشگاهیان انقلاب: دولت با خارج‌کردن بانیان وضع موجود از مسئولیت‌ها، چرخه مدیران تحول‌گرا را کامل کند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی طی بیانیه‌ای تاکید کرد: انتظار می‌رود دولت سیزدهم با روشمندی شفاف، توأم با عقلانیت انقلابی، در همه سطوح مدیریتی از افراد شایسته و کاردان استفاده کند و با خارج کردن بانیان وضع موجود از مسئولیت‌های کلیدی، هرچه زودتر چرخه کاملی از مدیریت تحول‌گرا را مستقر کند.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ملت شریف و عزیز ایران!

«یکصد سال» گذشت و اینک دروازه «قرن جدید» به روی ما گشوده شده است؛ آنان که تاریخ را نخوانند، آینده را می‌بازند؛ و آنان که از گذشته خویش آگاه باشند تمدنی نوین می‌آفرینند. باید بکوشیم بی‌آنکه خود عبرت آیندگان باشیم از پیشینیان عبرت بگیریم.

سده‌ای که گذشت برای ایرانیان مالامال از رنج‌ها و خوشی‌ها، شکست‌ها و پیشرفت‌ها، حادثه‌ها و تلاطم‌ها بوده است؛ قرنی که با حکمرانی چکمه‌پوشان و دیکتاتوری پهلوی آغاز شد و در طول نیم‌قرن، با استعمار شیطان‌صفتانه آمریکا و انگلیس، فرصت‌های طلایی این آب‌وخاک از دست رفت، خون‌ها بر زمین ریخت و با ظلم‌ و بیداد، قلب محرومان و مستضعفان از تپش ایستاد؛ و ثمره استبداد سیاه آن شد که ایران تاریخ‌آفرین در کوره‌راه‌های تمدن و در وادادگی مظاهر غرب، زمینگیر شد.

اما در میانه قرن رنج‌ها و شوق‌ها، نور تابان انقلاب چشمان این سرزمین را روشن ساخت و ندای «پیر خمین» قلب فسرده مردمان را به «حیات طیبه» دعوت کرد که «رَبنا إننا سَمِعنا مُنادیًا یُنادی للإیمان أَن آمِنُوا بِربکُم فآمنا»؛ و اینک در چله دوم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نظاره‌گران تاریخ به انتظار نشسته‌اند که این حرکت مسیحایی چه عاقبتی را رقم خواهد زد؟

دشمنی دشمنان از هر روز بیشتر و مقاومت مردمان از هرزمان عمیق‌تر و هوشمندتر شده است. پیشرفت‌های فراوان به ید بیضای انقلاب رقم خورده است.

سنگرهای علمی یکی پس از دیگری فتح شده است و جوانان باانگیزه و مؤمن آماده ورود به میدان نبرد شده‌اند. چندی است که فرمان «جهاد تبیین» صادر شده و «سید خراسانی» فرمان آتش به اختیار و ورود به جنگ ترکیبی هزار خنجر را صادر کرده است.

دانشگاه و دانشگاهیان، میدان‌دار تحولات آینده هستند و بار سنگین ساخت «تمدن نوین ایرانی اسلامی» بیش از هر قشر و گروه، متوجه علم‌ورزان انقلابی و متخصصان متعهد است. قرن جدید برای ما قرن رسیدن به مطلوب‌ها، پر کردن فاصله‌ها و شکاف‌ها و اثبات کارآمدی نظام مقدس اسلامی است.

ملت شریف ایران! دولتمردان، دانشگاهیان و نخبگان ایران اسلامی!

در برهه حساس کنونی که آغاز قرنی پرماجرا و سرنوشت ساز است، دولت مردمی آیت‌الله رئیسی، تکلیف سنگینی بر دوش دارد؛ دولتی مردم‌پایه که از بدو تشکیل تاکنون امیدهای بسیاری بر دل مردمان رنج‌دیده و منتظر، نوید داده است؛ طعم شیرینی از حکمرانی متواضعانه و مدیریت جهادی را به کام‌ها چشانده است؛ اما همزمان با حجم سنگینی از گرفتاری‌ها و سوءتدبیرهای به یادمانده از دولت پیشین، مواجه شده و در هنگامه ستیز قدرت‌ها در معادلات جهانی، با سختی‌ها و هجمه‌های فراوانی روبرو شده است.

پس بر دولت لازم است در کنار تلاش‌های روزافزون و طراحی‌های هوشمندانه، نسبت به برخی آسیب‌ها و نقیصه‌های موجود، قاطعیت به خرج داده و هرچه سریعتر نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام نماید؛ از جمله به سامان رساندن وعده‌های کلان خود در ایام مبارزات انتخاباتی نظیر: طرح جهش مسکن، اصلاح بورس، وضعیت مالیات، پیشرفته‌سازی صنعت خودرو، بازآفرینی زیرساخت‌های صنعتی و کشاورزی، شبکه‌سازی نخبگان و به‌کارگیری جوانان متخصص و متعهد…؛ و از همه مهم‌تر در مقطع کنونی مهار گرانی کمرشکن که هر روز آسیب‌های بیشتری به عامه مردم وارد می‌آورد، باید در دستور کار وزرا و مدیران ارشد باشد.

در همین رابطه انتظار می‌رود دولت با جدیت از انتصابات سفارشی پرهیز کند و با روشمندی شفاف، توأم با عقلانیت انقلابی، در همه سطوح مدیریتی از افراد شایسته و کاردان استفاده کند و با خارج نمودن بانیان وضع موجود از مسئولیت‌های کلیدی، هرچه زودتر چرخه کاملی از مدیریت تحول‌گرا مستقر گردد.

لازم است دولت مستقر، در تمام احوال امید و نشاط را به عامه مردم بازگرداند و با نمایش الگوی جذابی از کارآمدی نظام، خدمت به محرومان و مستضفعان را سرلوحه برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان خود قرار دهد تا با بسط و توسعه عدالت، شکاف طبقانی موجود و فاصله مهیب فقیر و غنا ترمیم گردد.

انتشار «سند تحول دولت مردمی برای ایران قوی»، گامی مهم و کارساز توسط ریاست محترم جمهوری است که لازم است با انتشار «اسناد پیوست» در سطوح وزارتخانه‌ها و مدیریت‌های کلان کشور، هرچه زودتر تکمیل شود تا به طور شفاف، هردستگاه افق‌های کاری و چشم‌اندازهای روشن مأموریتی خود را برای مردم تصویر کند و با گام‌بندی اجرایی و دقیق نسبت به پیشبرد شعارهای دولت در دستگاه مربوطه پاسخگو باشد.

«مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی» بر خود تکلیف می‌داند که در آغازین سال قرن جدید – سال 1401 هجری شمسی – با تمام تلاش و با همت مضاعف، نقش انقلابی و علمی خود را ایفا کرده و در راستای منویات مقام معظم رهبری (مد ظله‌العالی) و وفاداری به آرمان‌های امام و شهدا، با جریان‌سازی میان نخبگان و نگاهی متفکرانه و منتقدانه به روندها و روش‌ها، بازوی قابل‌اعتماد انقلاب در پیشبرد اهداف علمی و فرهنگ باشد؛ ان‌شاءالله. پس برای این جهاد آماده باشیم که خداوند به جهادگران وعده نصر و پیروزی داده است: «أَلا إِنَّ نَصرَ اللَّه قَریب».

مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی (مدا)


https://dailybuzz.ir/20/03/2022/%d9%85%d8%ac%d9%85%d8%b9-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d9%82%d9%84%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac/