بررسی علل خشونت‌طلبی در جوامع پیشاتاریخی در یک کتاب

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، انتشارات ندای تاریخ دومین چاپ کتاب «جنگ و خشونت در جوامع پیش از تاریخ» نوشته حامد وحدتی نسب و امیرسامان شیخ‌الاسلامی را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۱۶۸ صفحه و بهای ۶۵ هزار تومان منتشر کرد. چاپ نخست این کتاب سال ۱۳۹۶ با شمارگان هزار نسخه و بهای ۱۵ هزار تومان منتشر شده بود.

جنگ و خشونت همراه همیشگی جوامع انسانی بوده است. گویی انسان با تمایلی ذاتی برای خشونت ورزیدن به دنیا آمده است. اگر چنین است!! ریشه این خشونت ذاتی را چگونه می‌توان در اجداد انسان‌ریخت‌ها ردیابی و مشاهده کرد؟ آیا می‌توان خشونتِ کوچک مقیاس را صفتی ذاتی و محصول تطور زیستی چند صد هزار ساله اجداد انسان و جنگ را شکل سازمان‌دهی شده آن و تلفیقی از آموزه‌های فرهنگی، پیچیدگی‌های اجتماعی و تطور زیستی دانست؟ و سهم هرکدام تا چه اندازه است؟ نگارندگان این اثر کوشیده‌اند در پی پاسخ به پرسش‌های یاد شده برآیند.

نویسندگان این کتاب ابتدا مفاهیم جنگ، خشونت، تعارض، کشمکش و… را تعریف کرده و در ادامه نقاط قوت و ضعف الگوهای نظری پیرامون ریشه خشونت‌طلبی و جنگ‌افروزی بر اساس دیدگاه‌های «ماده‌گرایان» و «انسان‌شناسان تطوری» را ارائه کرده‌اند. در فصول بعدی ابتدا ادوات و ابزارآلات جنگ در پیش از تاریخ معرفی شده و در پایان با بر شمردن مدارک مستند و مستدل باستان‌شناختی، الگویی نظام‌مند برای شناسایی بروز جنگ و خشونت در بافت‌های باستانی، ارائه می‌شود.

بررسی علل خشونت‌طلبی در جوامع پیشاتاریخی در یک کتاب