تبدیل زیست‌بوم به اعتقادات وجدانی؛ روزنه نجات کره زمین

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سخنرانی خود در دومین دور گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن با موضوع محیط زیست در اسلام و شینتو که با هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان در توکیو برگزار شد، گفت: طبیعت اگر تا نیم قرن پیش، منبع فیاض ثروت و مکنت بود و آنان که بیشتر از آن بهره برداری می‌کردند، ثروتمندتر و خوشبخت‌تر محسوب می‌شدند در فاصله نیم قرن گذشته تبدیل به بستری برای دغدغه‌های مشترک انسانی و حیات و زیست معقول و منطقی انسانی شده است.

وی تصریح کرد: در چشم ساکنان زمین، آنان که دست اندازی بیشتری به طبیعت می‌کنند، متجاسرین و متعدیان به هستی جامعه انسانی محسوب می‌شوند و می‌توان گفت نگاه به طبیعت و در نتیجه، تنظیم رابطه انسان و طبیعت و ادا کردن حق طبیعت، وظیفه اولیه هر ساکن زمین به شمار می‌آید و مجموعه‌ای بزرگ از سازمان‌ها و نهادهای جهانی شکل گرفته و قوانین بسیار هم در سطح جهانی و هم در سطح قانونگذاران کشوری وضع شده تا رابطه انسان و طبیعت را به حالت درست و منطقی آن برگردانند و تعدی به طبیعت را که به مثابه تجاوز به حقوق جامعه انسانی است، پایان ببخشند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: گفت‌وگوی امروز ما نیز تأکیدی بر همین مدعاست تا دریابیم برای حفظ حقوق طبیعت چه کرده‌ایم و چه باید بکنیم و بسترهای دینی و فرهنگی و اجتماعی این حقوق کجا هستند؟

وی اظهار کرد: آنچه تاکنون برای حفظ زیست بوم زمین از جانب رهبران کشورها و برخی سازمان‌های مردم نهاد صورت گرفته با فراز و فرودهایی همراه بوده که عموما تابعی از نظرات سیاسی و گاهی اقتصادی است. این مجموعه در مواردی هم کوشیده­ اند تا نظر مثبت رهبران ادیان و آیین­ها را به اهداف خود جلب کنند و از ظرفیت اثرگذاری آنها برای پیشبرد برنامه‌های زیست محیطی استفاده کنند.

رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان ایران، خاطرنشان کرد: تبدیل کردن موضوع حفظ زیست بوم به بخشی تزلزل ناپذیر از اعتقادات وجدانی، دینی و آیینی می­ تواند روزنه نجاتی برای کره زمین باشد. اهمیت این موضوع چیزی نیست که کسی بتواند آن را انکار کند.

ایمانی‌پور گفت: امیدوارم گفت‌وگوهایی که صورت می­گیرد، بتواند بستر این نوع همکاری را در بین رهبران ادیان و آیین­ها فراهم کند که مستقلانه و به عنوان وظیفه‌ای انسانی، دینی و وجدانی، جامعه جهانی را بیرون از منفعت طلبی­‌های اقتصادی و سیاسی، برای رسیدن به این مقصود بسیج کنند.

پیش از این، اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور ایران و ژاپن در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ با عنوان خانواده در اسلام و شینتو با حضور شخصیت‌های علمی دو کشور در شهر مقدس ایسه از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

تبدیل زیست‌بوم به اعتقادات وجدانی؛ روزنه نجات کره زمین