کشف دو مجسمه ابوالهول در مصر

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی بیزینس اینسایدر، باستان‌شناسان حین مرمت معبد وداع آمنهوتپ سوم، دو مجسمه ابوالهول غول پیکر کشف کردند. معبد وداع نوعی معبد مصری است که غالباً هم‌جوار و پیوسته با آرامگاه سلطنتی بوده و مراسم تشییع و خاک‌سپاری فرعون در آنجا انجام می‌شده‌ است.

آمنهوتپ سوم یکی از فراعین مصر بود که حدود ۳ هزار و ۳۰۰ سال پیش بر این کشور حکمرانی می‌کرد. آن زمان مصر کشوری ثروتمند بود بنابراین دوران حکمرانی این فرعون همزمان شد با دوران آبادی و رشد روز افزون قدرت بین‌المللی.

این دو مجسمه که از جنس سنگ آهک هستند حدود ۷.۹ متر طول دارند و آمنهوتپ سوم را در قالب یک ابوالهول به نمایش درمی‌آورند که سربند نمس به سردارد، ریش سلطنتی داشته و یک گردنبند پهن به گردن. ابوالهول یک موجود اساطیری‌ست با بدن شیر و سر انسان.

تیمی متشکل از باستان شناسان مصری و آلمانی این دو مجسمه را در داخل معبدی در اقصر مصر به نام معبد میلیون‌ها سال (Temple of a Million Years) و در حالی پیدا کردند که نیمی از آنها در آب فرورفته بود. این تیم همچنین سه سردیس گرانیتی از سخمت، ایزدبانوی جنگ، یافتند که معمولا نیمی از آن به شکل شیر است.

کشف دو مجسمه ابوالهول در مصر
تندیسی گرانیتی از ایزدبانوی جنگ

به گزارش وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر بقایای به جا مانده از دیوارها و ستون‌های این معبد به نوشته‌های تشریفاتی و صحنه‌های آیینی مزین شده‌اند.

هوریگ سوروسیان، سرپرست تیم باستان‌شناسان، با انتشار یک بیانیه گفت: وجود این ابوالهول‌های عظیم نشانگر موقعیت جاده‌ای است که از آن برای برگزاری جشنواره‌ها استفاده می‌شده است.

معبد وداعی که توسط آمنهوتپ سوم در نزدیکی رود نیل ساخته شد، به دنبال زمین‌لرزه‌ای که مصر باستان را لرزاند، فروریخت. هدف اصلی از ساخت این معبد ایجاد مکانی بود تا مردمان مصر باستان پیشکش‌های خود را پس از مرگ آمنهوتپ سوم و انتقال او به دنیای پس از مرگ در آن ارائه دهند.

https://dailybuzz.ir/23/01/2022/%da%a9%d8%b4%d9%81-%d8%af%d9%88-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%a7%d8%a8%d9%88%d8%a7%d9%84%d9%87%d9%88%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b5%d8%b1/